Banky přijímají etická pravidla, chtějí omezit podporu fosilnímu průmyslu

17.08.2020

V květnu zveřejnila belgická centrála banky KBC nová, přísnější pravidla týkající se půjčování peněz firmám a jejich pojišťování v případě, kdy výrazně přispívají ke změně klimatu. Banka to zveřejnila ve své tiskové zprávě. Pravidla platí i pro všechny dceřiné společnosti včetně Československé obchodní banky (ČSOB). 

Nová pravidla směřují k tomu, že od roku 2030 přestane banka celosvětově spolupracovat (tedy poskytovat jakékoliv finanční služby) s firmami, které mají v portfoliu jakkoliv malý podíl uhelných zdrojů. Od července 2020 přestane poskytovat služby firmám s podílem uhlí nad 25% (výrobní kapacita elektráren). Jedná se o zpřísnění uhelné politiky, kterou banka vyhlásila již v roce 2018. V ČR se tato pravidla mohou týkat například společností ČEZ, Sev.en Energy či Sokolovská uhelná 

Pro ČR platí dočasná výjimka, že sice nové investice již nebudou financovány a pojištění nebude obnovováno, ale již existující financování (např. úvěry) do uhelného sektoru mohou doběhnout nejpozději do roku 2023 v případě elektráren a dolů a do roku 2030 v případě tepláren.

Finanční sektor zpřísňuje pravidla

V posledních letech stále více a více finančních institucí přijímá etická pravidla, která mají omezit podporu fosilnímu průmyslu. O vývoji a důvodech v bankovním sektoru jsme psali před rokem a půl a od té doby mnoho bank svá pravidla zpřísňuje. Před pár dny zveřejnila nové omezení financování uhlí Deutsche Bank, před měsícem zpřísnila politiku druhá největší evropská banka BNP Paribas. Kromě bank a investičních fondů nezůstávají pozadu ani pojišťovny. V květnu jsme psali v našem blogu, jak pojišťovny přestávají pojišťovat uhelné firmy. Allianz může brzy vyloučit i ČEZ a podobně jako Axa už přestane nejen pojišťovat uhelné elektrárny a doly, ale přestane i poskytovat jakékoliv pojistné služby firmám, které neprokáží dostatečně rychlé snižování podílu uhlí.

Banky, pojišťovny či investoři přitom na jednu stranu aplikují restriktivní pravidla pro fosilní investice a firmy, ale na druhou stranu více podporují investice do obnovitelných zdrojů a dalších ekologických technologií a sektorů. O tomto trendu zmíněné fosilní firmy samozřejmě vědí a pokud tedy budou dostatečně rychle budou transformovat svůj fosilní byznys, může to být cesta, která jim pomůže zachovat si přízeň finančních instituci i veřejnosti. 


Zdroj: www.inodpady.cz