Budoucnost v zemědělství?

02.09.2020

Značka New Holland představila na výstavě v USA další model s pohonem na CNG. Již v minulosti prezentovala zavedení technologie CNG na starších modelech traktorů, získané zkušenosti zúročila na novém modelu. 

Ten se vyznačuje FTP průmyslový motor, který byl speciálně vyvinutý pro aplikaci v zemědělství a disponuje výkonem 180 koní a maximálním točivým momentem 740 Nm, ve kterém se vyrovná naftovému provedení. Při srovnatelném výkonu však verze na CNG emituje až o 50% nižší hluk a je tedy ideální pro provoz kolem stáda a při práci v zastavěných oblastech.Motor má stoichiometrické spalování, jehož výhodou jsou obdobné výkonové parametry ve srovnání s naftovým motorem za výrazněnižších emisí škodlivin a hluku. Nádrže jsou navrhnuty tak, aby jejich kapacita vystačila na celodenní provoz.

V případě, že traktor využívá biometan vyrobený na farmě, stává se provoz farmy nezávislým na fosilních palivech. Při použití biometanu traktor má v podstatě nulovou CO2 bilanci a snížení celkových emisí dosahuje až 80%.


Zdroj: www.cngplus.cz