Koupaliště budou muset recyklovat vodu

21.11.2020

Vláda připravuje novu legislativu zajišťující větší ochranu pitné vody a donutí tak velké odběratele, ale i domácnosti lépe hospodařit s vodou. Předkládané návrhy předpokládají vyšší poplatky za "nadlimitní odběr vody" a dotknou se jak jednotlivců, tak i firem, které pro svou výrobu či provoz vodu nezbytně potřebují.

Velkými spotřebiteli vody jsou i veřejné bazény, koupaliště či akvaparky, které budou muset hledat efektivní cesty, jak s vodou lépe hospodařit. Řešení na recyklaci bazénové vody však existují už nyní.

Nejmodernější technologie umožňují upravit a znovu vrátit do oběhu až 70% vody, která by jinak skončila v kanalizaci.

Provozovatelům přináší i další významné provozní úspory na ohřev a chemikálie pro úpravu surové vody.

Bazén, který denně vymění okolo 100 m3 vody, tak může ušetřit každý den pouze na vodě až 13 tisíc korun.

"Úpravou bazénové vody dokážeme ušetřit až 70% vody, která by jinak musela vypuštěna do kanalizace. Do bazénu se jinak dopouští pitná voda z vodovodního řádu, kterou je nutné ještě dohřát až o 18 ºC a chemicky upravit podle platných norem. Opětovné využití bazénové vody je z ekonomického hlediska mnohem výhodnější," vysvětluje Jaroslav Ďuriš z Asociace poskytovatelů provozních úspor.

Dobré zkušenosti s využitím recyklace bazénové vody mají například v Lázních Bechyně, kde díky efektivnějšímu komplexnímu vodnímu hospodaření dosáhnou provozních úspor minimálně 1 550 000 Kč za rok. 
Pro zajímavost: 100 plaveckých bazénů s technologií AS-POOLREC ušetří téměř 10 000 m3 pitné vody denně, což odpovídá potřebě města s ekvivalentním počtem obyvatel okolo 80 tisíc. Úspora energie by činila 150 000 kW denně.

Zdroj: www.werowater.eu